LGS 2020 TÜRKÇE SORULARI AYRINTILI DEĞERLENDİRME

 1. Genel olarak 2019 LGS’den daha zordu.
 2. MEB örnek sorularına tam bir uyum söz konusu değildi.
  3.Görsel okuma sorusu yoktu, yeni nesil beklenen soru olmasına rağmen.
 3. Yayımlanan sorular kolay ama gerçek sınav soruları zordu.
 4. Soruların hazırlanmasında MEB başarılı.
 5. Soru köklerinde çeşitlilik öne çıkmakta. Her durumda yenilik yapılıyor gerçek sınavlarda😀
 6. Dil bilgisi soruları açık ve kolay. Yazım, noktalama, cümlenin ögeleri, fiilimsi birer soru.Söz sanatları kolay ve güzeldi.
  8.Noktalama sorusu bütüncül bir yaklaşımla sorulmuş, üç noktanın kullanımına odaklanan ayırt edici soru kökü.
 7. Sözcükte anlamla ilgili soru söz varlığının güçlü olmasını, sözcüklerin 2,3. anlamlarının da bilinmesi gerekliliğini gösteriyor ki bu da iyi okuyan öğrenciler için avantaj. Paragraf sorusu az soruldu, bunlarda da metin türü ve anlatımı üzerine yoğunlaşıldı.Çoklu soruya yer verilmedi.
 8. Sınavın asıl belirleyici soruları grafik ve tablo soruları. Göz algısını ölçen, odaklanmayı amaçlayan, verilerin bulunmasında zaman kaybı yaratan sorular. İstatistik analiz ve bunun anlama aktarımını ölçen üst düzey sorular. Anketin değerlendirilmesi üst düzey bir yorumlama gücü gerektirir. Tabloda verilenlerin çıkarıma dayalı çözümü ölçüldü. Verilerin çok olduğu uzun sorular da daha çok farklı bilgilerin eşleştirmesini tabloya döken bir beceri gerektirecek şekilde soruldu. Çok yönlü düşünme yeteneği gerektiren soru. Sözel mantıkta olabilir/olamaz tarzı olduğu için kesinliğe ulaşmak kolay değildi. Birden çok olasılığı düşünerek net sonuca ulaşılmasını amaçlayan ayırt edici soru.
  Sonuç olarak zor diyebileceğimiz bir Türkçe testi vardı.
  2021’de sınava girecek öğrencilerimize başarılar dileriz.
  Paragrafın Şifresi Yayınları